Adobe Premiere 2022
Avid Media Composer 2022
Final Cut Pro X 2022
Grass Valley Edius 2022
After Effects 2022

Kurgu

Post Prodüksiyon
Çekimden gelen ham videoların kurgu setine aktrılmasıyla başalayan, kurgu yönetmeni ve yönetmenin belirdeği tarzda montajlanıp yayına hazır hale getirilmesiyle son bulan işlemdir.  Kurgu post prodüksiyonun en önemli kısmıdır. Ses tasarımı, dublaj, foley, final mix, visual fx, color gibi unsurlar yapımın kurgusunu destekler. Şimdi gelin postta neler yapabiliriz göz atalım. 

Aktarma
Çekilen görüntülerin aynı isimde küçük çıktılarını alarak kurgularının bu kopyalar üzerinden kurgulanması iş akışını hızlandırarak post prodüksiyonda size zaman kazandıracaktır. Kurgu bittiğinde ise replace footage yaparak orjinal dosyalarla yerleri değiştirilecek.

Müzik Seçimi

Audio Network : 
Andrew Sunnucks, Robert Hurst' un 2001 yılında Londra' da kurduğu online bir müzik kütüphanesidir. Ünlü müzisyenlerin buluştuğu platformda, projelerinizi gerçek müziklerle uçurabilirsiniz. Tekil satışlarda pahalı olsa da bir yıllık paket alımında, orta segment bir prodüksiyon firması için fiyatlar gayet caziptir. 

Audio Jungle : Daha çok, Videohive ile tanınan Envato ailesinin şüphesiz en tatlı üyesidir. Birbirinden güzel müzikleri ve ses efektlerini projelerinizde uygun fiyatlara kullanabilirsiniz. Televizyon ve sinema için lisans fiyatı kişisel kullanımdan biraz fazla ama hakettiğini söylemeliyim. 

Extream Music : 
Piyasanın en iyilerinden olan Extream Müzik özgün projeleriniz için özel müzikler sunuyor. Fiyatlandırma da ise diğerlerinden biraz farklı. Saniye üzerinden ücretlendiriyor. Özellikle extream sound fx tavsiyemdir.

Rahman Altın : 1971 Ankara doğumlu besteci, Vizontele Tuuba, Cenneti Beklerken, Keloğlan Kara Prense Karşı, Çok Film Hareketler Bunlar, Kelebeğin Rüyası film müziklerine imza atmıştır. Şu sıralar Amerika' da mütevazi evinde yaşayan sanatçı Holywood filmlerine müzik yapıyor. Projelerniz için kapısını çalmanızı tavsiye ederim.

Dore Mint : Film ve dizi projelerinde kullanılmak üzere ses miksajı ve müzik üretimi yapan Dore Mint'in kurucuları Aydın Sarman ve Burcu Güven.


Müzik Kullanımı

Loop : Müziğin bittiği son ritimden ilk ritme bağlayıp müziği istediğimiz kadar tekrar edebiliriz. Aynı sistem video efektler içinde geçerlidir.

Color

Harici : Color için stüdyoya gidecek iş için bilmeniz gerekenler; efektlerin hepsi kaldırılmalı (dissolve, fade) böyle color için ayrı bir render alıp öyle yollamalıyız. Ayrıca efektli kısımlar için biraz pay bırakmalıyız. ( iş colordan geldikten sonra efektleri tekrar eklediğimizde gereken pay kalsın)

{!} Burada önemli olan ses tasarımının bozulmaması. Mesela şelale videomuz 10 saniye color renderı için bunu efekt neredeyse (önünde yada arkasında) min. 3 saniye açmalıyız.

Soru: eee tamam açtıkta ses perfore müzik efekt boşta kaldı ?

Cevap : Kurgun bittiğinde sesle ilgili bir ekleme çıkarma yapmayacağın için ( ses tasarımının bittiğini varsayarak ) seslerin hepsini ayrı ayrı birer wav çıkış almalısın. Örneğin, diyaloglar, doğal sesler, sfx, foley, müzik, perfore sonrada master mixi alıp ilgili klasöre saklıyoruz.
Colorist işi yolladığında tek yapmamız gereken gelen işe gerekli efektleri ekleyip eski süresine getirip altına elimizdeki sesleri audio kanalına yerleştirip 4 kanallı mxf 4k proRes 442 HQ çıkış alıp işi xdcama basıp yada ftp kurye yoluyla alıcıya yollamak.

İşte oldu :)


Kurguya Başlamak

Kurgucuyla bir sert kahve : Bir yönetmen yapımcı veya firma sahibi olabilirsiniz, işinizin bitmesi için bir kurgucuya ihtiyacınız olduğunda bilmeniz gerekenler var.

- Öncelikle kurgucuyla hemen para konuşmayın, ona işin akışından bahsedin. Ne kadar rahat çalışabileceğini söyleyin. Onun yaratıcı gücüne ihtiyacınız olduğunu söyleyin. Eğer bunu yapmaz ve herşey benim kafamda bakalım masada ne çıkacak derseniz. Kurgucu olur montaj operatörü. Ve tek yapacağı kesmek dissolve eklemek olur.
- Yapılan işin çekimlerine kurgucuyu götürerek mutlaka işi sevdirin ve nasıl kurguladığını görün. ❤️❤️
- Kurgucu sizseniz oturun yapın, yok eğer bensem bırakın ben yapim😉
- Masaya çöp bıraktığınızda Avatar 2' yi beklemeyin. Eğer elinizde çöpünüz varsa iyi bir kurgucu ancak onu iyi bir çöp yapar.
- Yaptığım tüm araştırmalardan ortaya çıkan gerçek yapım işinin en zor ve stresli kısmı kurgu kanısına ulaştım.

Kurgu Neden Önemlidir ?Kurgu Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?
Özel efekt uzmanı, oyuncu, radyocu ve daha fazlası Emre Şan kurgu ve benzer işler için tüyolar veriyor. Ben susayım birazda usta anlatsın.