Adobe Premiere 2022
Avid Media Composer 2022
Final Cut Pro X 2022
Grass Valley Edius 2022
After Effects 2022

Foley Ses Efekti

Foley işi bu işlemi ilk defa uygulayan Jack Foley'den geliyor. Özetle anlatmak gerekirse bir filmde olması gereken sesleri stüdyo ortamında üretip kaydetme işlemine foley deniliyor. Yani yürüyen kişinin ayak seslerinden kapı seslerine, en ufak bir anahtar sesinden saçını kaşımasına kadar her şey sonradan kaydediliyor. Bu işlem film post prodüksiyonlarının ses aşamasının en önemli işlemlerinden birisi olmakla beraber bu işi yapan kişilere de "Foley Artist" yani foley sanatçısı deniliyor. Sinema işi içerisindeki dallardan çok azında bu "artist-sanatçı" ibaresi mevcut. Bu da işin ehemmiyetine yapılan bir vurgu oluyor haliyle. 

İki Foley Artists , Pete Burgis & Sue Harding :Seslendirme evi dublaj ajansının kurucusu Volkan Ada cevap.tv ye verdiği röportajda foleyi anlatıyor.

Foley Artist olacaksanız günlük yaşamınızda seslere duyarlı olmalısınız

 Yurtdışında özellikle Hollywood'da sadece bu işi yapan stüdyolar var. Bu işe ayrılan bütçe oldukça yüksek ama ülkemizde foley henüz hakkettiği yerde değil. Yakında ben açacağım bir stüdyo hazır olun :)

Peki Yeşilçam döneminde Battal Gaziler Hababam Sınıfları vs. bunların ses efektleri nasıl üretiliyordu ? Gelin emekçisinden dinleyelim.

 

Yorumlar - Yorum Yaz