Adobe Premiere 2022
Avid Media Composer 2022
Final Cut Pro X 2022
Grass Valley Edius 2022
After Effects 2022

Kamera

   Sınırsız süre mi? En iyi kamera mı? Hangisini tercih edersiniz? Yada soruyu biraz değiştireyim. Red kamera ile bir günde kısa film çekmek mi? Yoksa A7sii ile aynı filmi bir haftada çekmek mi? Bir filmin en büyük sorunu sanat yönetimi ve ışıktır. Kamera bunlardan çok çok sonra gelir. Fi dizisinin çekim sürecinin belgeselini çektim. Elimdeki iki kamera vardı, Panasonic GH4 ve Canon 5D Mark iii. Bunlarla Can Manay'ın evinde çekim yapıyorum. Işık, dekor, kostümler, makyaj hepsi profesyonel olunca kamera bir anda senin beğenmediğin o kamera olmaktan çıkıyor. Şahane sahneler çeken bir kameraya dönüşüyor. Demek ki filmde herşey kamera değil. En iyi kamera elinde olandır. Alexa ile çekme a7sii ile çek ama dekora daha fazla para harca. Günün sonunda elinde daha güzel karelerin olur.

KAMERA ALIYORUM!

  Alma, kamera almak iyi bir yatırım değildir. Alexa alıp kısa film çekmek gibi sayko hareketlere girenleriniz var. Boş zamanlarda da kiraya verir ohh temiz para. Sarıyer hattında da minibüs işlet o daha iyi yatırım. Caravella al ubere yollarsın. Gereksiz yere profesyonel kamera almayın. İllaki kamera alacaksan, ne için alacağına karar vermen lazım. Red'in sensörü büyük GH4'ün sensörü küçük. O zaman Red olmadan film olmaz! Ya bırakın şekilciliği adamlar iphone ile film çektiler;

Filmin Adı: Tangerine
Süre: 01:27:00:00      Çok iyi hikayen varsa istediğin kamerayla çek. Eğer kamera ile kalite doğru orantılı olsaydı. Bu işlere meraklı bir sürü zengin aile çocuğu var babaları Alexa alırdı hepsi James Cameron olurdu. Bir işe çekime gittiğinizde müşteri bakar elinizde küçük bir fotoğraf makinesi görür. Bununla mı çekeceksin der. Kafandan kaynar sular boşalır. Müşteri büyük kamera görmek ister (bir dönem bit pazarından çalışmayan büyük bir kamera alıp çekimlere dümenden götürüyordum ben yine çaktırmadan 5D ile çekime devam ediyordum) Kamera büyüdüğünde mecburen ekip-ekipman büyür. Bunların hepsi ek maliyet anlamına geliyor.

   Arri, sadece elit kesimin sanat yapmasını isteyen bir anlayışın ürünü. Sonyler, Canonlar ile bu işler ucuzladı. 10 yıl önce hayal bile edemeyeceğimiz bir teknolojiye sahibiz.İllaben Alexa alacağım diyenler var. Yüsek öğrenimimden bir hatırayla konuyu kapatıyorum. Sinema öğrencisi dört arkadaş birleşip iki ay Alexa kiraladılar. Bu kamerada öpücükle kiralanmıyor tabi. Asistanı, görüntü yönetmeni, focuspulleri setçisi ışığı, dekoru derken, bir bölüm internet dizisi çekmek adına 1000.000TL'yi  gözümün önünde çöpe attılar. Dizi hiç bir mecrada yayınlanamadı. Buda böyle bir anımdı.