Adobe Premiere 2022
Avid Media Composer 2022
Final Cut Pro X 2022
Grass Valley Edius 2022
After Effects 2022

Ses

   Ses filmimizin en önemli unsuru. Yapılan işin kalitesi, profesyonelliği sesiyle paraleldir. Ses için boom mikrofonlar gerekir. Bunun içinde kameramızda mikrofon girişi olmalıdır. Bu girişler sadece yarı ve tam profesyonel kameralarda bulunur. Mikrofon girişinin XLR olması tercih edilir.

   XLR yandaki fotoğfrada göründüğü gibi profesyonel ses için üretilmiştir. XLR profesyonel düşük empedanslı mikrofonlar için kablo ve fiş bağlantısıdır. Kameramızın mikrofon girişi XLR olmasada 3,5 mm çıkışlı profesyonel mikrofonlarıda kullanmak mümkün. Ayrıca dlsr makinalarınızdaki 3,5 mm mikrofon çıkışına dönüştürücü takarak XLR kullanmak mümkün. 

Filmde Mikrofon  

  Filmlerimizde Rode Video Mic hayat kurtaran bir boom mikrofondur. Genelde kısacıların en çok tercih ettiği boom mikrofondur. Yaptığı işe göre maliyeti düşüktür.

  Yandaki fotoğrafda Canon 60D' ye Rode Video Mic takılı. Kameranızdaki hot shoe bağlantısına kolaylıkla 
takılabiliyor. Ayrıca uzatma kablosu satın alarak boom oltasına takılabilir. Böylece daha kullanışlı hale gelir.

  Unutmadan hatırlatayım dış çekimlerinizde boom mikrofonunuza takacağınız bir rüzgarlıkla rüzgarlı havalarda sesin patlamasını önlemiş olursunuz. Sesin patlaması ve dip ses filmimizde istemeyeceğimiz iki bela!

   Yandaki fotoğrafda boom oltasına takılı bir shot gun mikrofon görünmekte. Kim istemezki film ekipmanında böyle bir cihazın olmasını, görüntüsü yeter...

Boom mikrofonların üç çeşidi vardır:

Olta Boom: Elde tutularak yönlendirilen bir çubuğun ucuna bağlıdır. Genellikledış çekimlerde kullanılır.

 
Zürafa (Giraffe Boom): Üçayak üzerine oturtulur. Stüdyo içinde hareketettirilebilirse de üç ayak sabitken boom kolunun uzatılıp kısaltılması imkanı yoktur.

Boom Arabaları: Çok gelişmiş, zengin hareket imkanı sağlayan oldukça pahalı araçlardır. Stüdyo içinde yaygın kullanılırlar.


Sesin Hikayesi : 
Ses Konusunda Nelere Dikkat Etmeliyiz ?