Adobe Premiere 2020
Avid Media Composer 8
Final Cut Pro X
Grass Valley Edius 9
After Effects 2020
Sen Olsan Bari ''Serdar Börcan''
Kurgu alanında yeni şeyler uygulama ve söyleme cesaretini gösteren bir editör Serdar Börcan. Peki ne oldu da onun hakkında konuşuyoruz? Daha önce sitemizin kurgu bölümünde post prodüksiyon süreçlerinin anlatımında Serdar Börcan'ın video röportajlarına bol bol yer vermiştim. Hatırlayalım mı nelerden bahsediyordu?Kurgucu olarak bir çok projede görev aldığınızda, yıllar içerisinde kadraj bilginiz gelişiyor. Çünkü setinize bir sürü iyi-kötü çekimler geliyor. Bazı işlerin kurgusunda, hayata neden geldiğinizi sorgulatan bir noktaya geliyorsunuz. Bazısında ise kişisel tatmininiz en yüksek seviyeleri görüyor. İşi ve açıları seviyorsunuz. Böylece istenilen duyguyu seyirciye verebilme şansını yakalamış oluyorsunuz. Kurguculuk böyle bir aşağı indiğiniz bir yukarı çıktığınız bir iş. Kurgucular olarak hepimizin ortak dili, yapılan işin finalde vimeoya yüklenebilir kalitede olup olmaması. Vimeo bu işin ölçü birimi bence. Çünkü içinize sinmeyen bir videoyu vimeo hesabınıza yüklemezsiniz.


Sizi bu güzel arkadaşla tanıştırmak istememdeki tek amacım. İşlerini sevdiğim birinin hikayesini paylaşarak, sizde belki bir kelebek etkisi oluşturup, kendi yolculuğunuzda işinize yarayacak tecrübeler edinmeniz. Bence hayatta en mühim şey tecrübelerden faydalanmaktır. Serdan Börcan bugüne kadar sağda solda izlediğiniz Hande Yener'inden Gökhan Özen'ine kadar bir çok klipte video editor olarak görev aldı.

Biz ofiste müzik dinlemeyi çok severiz. Birde işimizi gereği klipleri izler kim ne yapıyor dedikodu yaparız. Bu nedenle sürekli netd youtube kanalında takılırız. Aleyna Tilki'nin Cevapsız Çınlama şarkısı çıkmış izlenme sayısı daha kırkbinde klibi şarkıyı çok sevdik ofiste son ses dinleyip eğleniyoruz. Klibin kurgusunu kim yapmış diye vimeoda gezinirken Börcan'ın vimeo hesabında klibi görünce tamam Serdar yapmış dedim. Bu defa kurgucu gözüyle onun hesabından bir daha izledim. Klip bitti birde baktım ki yönetmende kendisi! Nasıl seviniyorum. Bu duygu başkasının adına mutlu olma sevinme hissi. Vay be dedim bak adam kurgudan yönetmenliğe geçti. Bence en doğru yol. Kurguda bir sahneyle sabaha kadar uğraşıp kıçını başını düzeltiyorsun. Bir süre sonra içinden ben çeksem bu boş kareyi hiç çekmem, ben çeksem şöyle olur böyle olur. Demeye başlıyorsun. Çünkü kurgu setinde neyin çalışıp neyin çalışmadığını gören sensin. Bu sırada gökten bir ses duyuyorsun çektiğin işleri kurgulasan ne hoş olur. Birde fırsatını bulduysan tamam oldu bu iş.

Aleyna Tilkinin son klibi Sen Olsan Bari Serdar'ın en güzel işi diyebilirim. Görüntüler konsept kurgu herşey harika. 
Serdar'a yönetmenlik yolculuğunda başarılar diliyorum. Umarım her şey istediği gibi olur. Yazımın sonunda size Sen Olsan Bari klibinin backstage ile başbaşa bırakıyorum.


Aleyna Tilki - Sen Olsan Bari (BackStage) from Postlab on Vimeo.

  
2333 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın