Adobe Premiere 2020
Avid Media Composer 8
Final Cut Pro X
Grass Valley Edius 9
After Effects 2020
Organize İşler Nasıl Çekildi?

Mekan İstanbul

Organize İşler filminin hazırlık, çekim ve post prodüksiyonaşamasında yaklaşık 150 kişi çalıştı.

Filmin hazırlık aşaması 6 hafta sürdü, çekimleri ise 7,5 haftada tamamlandı. Film İstanbul’un çeşitli semtlerinde toplam 26 mekanda çekildi. Filmin ana mekanlarından biri olan Asım Noyan çetesinin mekanı için sanat yönetmeni Yaşar Kartoğlu ve ekibi tarafından Tophane’deki 1500 m2’lik bir açık otoparka 250 m2’lik iki katlı çelik bina inşa edildi. Yapımı 3 hafta süren çelik bina için 18 ton çelik kullanıldı. 

Çekimler bittikten sonra çelik bina tamamen 

sökülerek otopark eski haline getirildi. Ayrıca otoparktaki mevcut binalarda da mekan düzenlemelerine gidilerek buralarda da çekimler yapıldı. (Asım - ev, Samet - ev, çete - oda). Binanın arkasındaki bölüme 63 hurda araçtan oluşan bir hurdalık yapıldı.

Filmin, iç mekanlarda geçen bazı sahneleri Ata platolarında inşa edilen dekorlarda çekildi. Filmde Cem Yılmaz’ın canlandırdığı Müslüm Duralmaz karakterine ait mekanlar, otel ve casino sahnesi Polonezköy’deki Saklıköy Country Club’ta çekildi. Bu sahnelerin çekimleri sırasında tüm ekip altı gün boyunca Saklıköy Country Club’ta konakladı. 

Filmdeki tabut sahnesi İzmir’in Ege mahallesinde çekildi. Filmde Yılmaz Erdoğan’ın canlandırdığı Asım Noyan karakterinin çocukluğunu, Vizontele ve Vizontele Tuba filmlerinde olduğu gibi Şenol Balı oynadı. Ayrıca her iki filmde rol alan Şahin Yaylı ve Sinan Kılıç bu filmde de rol aldı. Boğaziçi ve İstanbul’un çeşitli mekanlarının havadan çekimleri için Super Gyron FS kamera stabilizasyon sistemi ilk kez Türkiye’ye getirildi ve bir Türk filminde kullanıldı. Ayrıca Türkiye’de ilk kez bir film çekimi için gece uçuşu gerçekleştirildi. Filmde yaklaşık 1700 kişi rol aldı. Bunların 70’i profesyonel oyunculardan oluşmaktadır. BKM Workshop öğrencilerinin tamamı da filmde rol aldı.

Post Prodüksiyonda İlklerin Filmi…

Organize İşler, kurgulanmaya henüz çekim aşamasındayken başladı. Çekimlerin üçüncü haftasında deneyimli kurgucu Mustafa Preşeva ve asistanı Ekrem Ertikmen, ekibin çekimi sürdürdüğü dönemde filmin sekanslar halinde kurguladılar. Filmin çekim dönemini takip eden haftalarda Yılmaz Erdoğan ve post prodüksiyon supervizörü Ali Taner Baltacı’nın da katıldığı ekip filmin kurgusunu Ekim ayı başında tamamladı. Ali Taner Baltacıve koordinatör Birol Akbaba’dan oluşan post prodüksiyon ekibi filmin ileri işlemlerinin tamamlanacağı ARRI Digital Film - Münih’e hareket etti.

Organize İşler’de Türk sinemasında ilk kez 1:2,35 sinemaskop gösterim formatı uygulandı. Bu format bizlerin Amerikan filmlerinde görmeye alışık olduğumuz geniş ekranı ifade ediyor. Filmin çekimi sırasında özel modifikasyonla 4 yerine 3 perfore çeken Moviecam kamera da Türkiye’de ilk defa kullanıldı. Bu sayede hem negatif film sarfiyatından ¼ oranında tasarruf edilirken, hem de dijital filme (DI) ve digiscope geniş ekran formatına en uygun formatta çekim yapılması sağlandı.

Organize İşler’in post prodüksiyonunda, negatif filmler kesilmeden ARRI Scan tarayıcılarda 2K çözünürlükte tarandı ve dijital film teknolojisinde günümüzün en uç noktası olan Discreet Lustre’de bir araya getirildi. Hava planlarının stabilizasyonu, renk programı ve karşılaştırmalı On-line Lustre Suite ve 2K dijital projeksiyon ile sinema boyutlarında görüntülenerek yapıldı. Dijital ortamdaki filmin tekrar peliküle geçirilmesinde ARRI Laser 4K baskı teknolojisi kullanıldı.

Filmin ses tasarımı İstanbul ABT stüdyolarında Erkan Altınok, asistan tasarımcı Erkan Ciğit ve post prodüksiyon asistanı Neşe Akın tarafından yapıldı. Miksaj ise ARRI’de ünlü mikser Max Rammler tarafından yapıldı. Organize İşler, bu aşamada da bir ilke imza attı ve PPA Münih’in Pierre Arnolds liderliğindeki deneyimli ekibiyle ortak bir çalışma yapılarak film Almanca dublajlı hale getirildi. İlk kez bir Türk filmi Almanya, Avusturya ve İsviçre’de Almanca altyazılının yanında dublajlı versiyonu ile de versiyonu ile de seyirci karşısına çıkacak. Ayrıca film Almanca’nın yanı sıra İngilizce, Fransızca, Flemenkçe altyazılı versiyonları ile de Türkiye’yle aynı günlerde Avrupa izleyicisiyle buluşacak.

Film müzikleri uzun bir tarama ve kayıt çalışması sonucunda, Ozan Çolakoğlu’nun film müzikleri dışında, Brooklyn Funk Essentials, İstanbul Blues Kumpanyası ve Hüsnü Şenlendirici’den müziklerle olşturuldu. Yıldıray Gürgen ve Deniz Erdoğan filmin jenerik ve fragman müziğini üstlenirken Nil Karaibrahimgil ve çok eskilerden bir grup Everly Brothers birer güzel sürprizle yer aldılar filmde.

Oyuncular

Asım Noyan

Yılmaz ERDOĞAN

Süpermen Samet

Tolga ÇEVİK

Nuran Ocak

Demet AKBAĞ

Yusuf Ziya Ocak

Altan ERKEKLİ

Umut Ocak

Özgü NAMAL

Üzeyir Kavak

Erdal TOSUN

Tugay Selimoğlu

Tuncer SALMAN

Silvio

Öner ERKAN

Nilüfer

Ebru AKEL

Nergis

Başak KÖKLÜKAYA

Nazlı

Berfin ERDOĞAN

Müslüm Duralmaz

Cem YILMAZ

Cemil

Salih KALYON

Tabutçuların Şefi

Cezmi BASKIN

Hıdır Duralmaz

Nazmi KIRIK

Lalezar

Neslihan Yeldan

Mıcır Duralmaz

Deniz ERDOĞAN

Köylü

Ayberk ATTİLA

İbrahim

Bican GÜNALAN

Ercüment

Osman GİDİŞOĞLU

Kumarhane Sahibi

Şener KÖKKAYA

Savcı

Nuri GÖKAŞAN

Komiser

Osman WÖBER

Hilal

İclal AYDIN

Melih Abi

Sinan BENGİER

Ebru

Berrak TÜZÜNATAÇ

Sami

Ferhat YILMAZ

Arif

Caner ALKAYA

Diş Hekimi

Celal TAK

Okuldaki Veli

Deniz ÖZERMAN

Ersin

Ersin KORKUT

Hayri

Erdem BAŞ

Suna

Hande DANE

Berrak

Ezgi MOLA

Rıza

Rıza KOCAOĞLU

Kemal

Sarp APAK

Cem

Cem AKSAKAL

Aydan

Aydan TAŞ

Hayri'nin Sevgilisi

Enginay GÜLTEKİN

Kemal'in Sevgilisi

Derya ARTEMEL

Elmas

Gülhan TEKİN

Yosun

Melike GÜNER

Şeniz

Özgür TANIK

Tiger

Cahit TAŞ

Nusret

Nusret KARAKUŞ

Tetikçi Fevzi

Fevzi MÜFTÜOĞLU

Kumarhane Müdürü

Vural ÇELİK

Mefrika Hanım

Suzan KARDEŞ

Bebek Bakıcısı

Cemile ÇAM

Sadık

Erhan GÖLBEY

Mustafa

Mustafa CANIVAR

Kutluhan

Deniz ÖZMEN

Atakan

Kadir KANDEMİR

Asım Noyan 15 Yaş

Şenol BALI

Deli Cengiz

Şevket Süha TEZEL

Tabutçular

Murat YILDIRIM

Önder AÇIKBAŞ

Umut KURT

Batuhan OR

Gürhan ATEŞ

Sinan KILIÇ

Şahin YAYLI

Trafik Polisi

Onuryay EVRENTAN

Kasiyer

Neşe SAYLES

Kitapçı

Bülent Emrah PARLAK

Çantası Çalınan Kadın

Meral YETİL

Dansöz

Sinem GÜVEN

Nazlı'nın Koruması

Uğur BİLGİN

Kertenkele

Metin KEÇECİ

Fasıl Grubu

Kadir AKMACA ve Grup Roman

Radyo Programcıları

Cem ARSLAN 

(Gazoz Ağacı)

Ayhan GÜNGÖR 

(Hop Dedik Ayhan)

Yazan & Yöneten

Yılmaz ERDOĞAN

Yapımcı

Necati AKPINAR

Görüntü Yönetmeni

Uğur İÇBAK

Sanat Yönetmeni

Yaşar KARTOĞLU

Kurgu

Mustafa PREŞEVA

Ses

Alan O'DUFFY

Müzik - Jenerik

Yıldıray GÜRGEN

Deniz ERDOĞAN

Müzik - Film Score

Ozan ÇOLAKOĞLU

Saç & Makyaj

Suzan KARDEŞ

Kostüm

Canan GÖKNİ

  
1089 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın