Adobe Premiere 2022
Avid Media Composer 2022
Final Cut Pro X 2022
Grass Valley Edius 2022
After Effects 2022
Vizontele Nasıl Çekildi?
Prodüksiyon (yapım) 01.08.2000 - 08.09.2000 

  Filmin çekimlerine 1 Ağustos'ta Gevaş'ta başlandı.Tümü sesli çekim tekniğiyle gerçekleştirilen filmin çekim aşamasında 65 kişilik bir teknik ekip, 50 oyuncu, 1000'in üstünde figürasyon ve ulaştırma, inşaat, güvenlik, konaklama alanlarında film ekibi için çalışan Gevaş ve Van halkından 100'ün üstünde görevli çalıştı. Filmde Türkiye, İngiltere, İrlanda, Yugoslavya, Belçika, Fransa ve Almanya'dan teknik ekipler görev aldı. 

  Bir buçuk ayda tamamlanan ve tamamı Van'ın Gevaş ilçesinde gerçekleştirilen çekimlerde yurt dışından getirilen Moviecam SL ve ikinci kamera olarak da ARRI BL-4 kullanıldı. Pek çok sahne iki kamerayla çekildi. Steadycam operatörü ve ses ekibi İngiltere'den geldi. Sesli çekim tekniği alanında büyük tecrübeye sahip yabancı bir ses ekibiyle çalışmanın filme büyük katkıları oldu. 
   Film teknik anlamda ülkemiz için bir çok ilke de imza attı. Türkiye'de ilk defa bir uzun metraj filmin çekiminde 800 ASA yüksek duyarlılıklı tungsten film başarıyla kullanıldı. Gece veya karanlık ortamlarda doğal ışık ile çekim yapılabilmesine olanak veren bu filmi kullanabilmek için japon fenerleri, kuş lambalar, el yapımı florasan ve ralina ışıklar üretildi, miniflo lambalar kullanıldı. Vizontele filmi, 148 KW ışık desteğiyle çekildi. Çekilen filmler haftalık olarak İstanbul yoluyla Londra'daki Soho Images laboratuvarlarında yıkanıp telecine edildi (videoya aktarıldı) ve sonuçlar Gevaş'ta izlenerek kontrolleri yapıldı. Böylece herhangi bir talihsizlikle karşılaşılması durumunda hızla telafi olanağı yaratıldı.

  Filmin diğer bir "ilk"i ise Flyingcam. Teknoloji Oscarı sahibi Helikopter kamera Flyingcam ve ekibi Türkiye'de ilk kez bir sinema filminde çalıştı ve bugüne kadar kendi kariyerlerindeki bir işte en uzun çalışma rekorunu Vizontele'de kırdı. Normalde bir prodüksiyon için 1 veya 2 çekim günü görev alan Flyingcam, Vizontele'de 5 çekim günüçalıştı. 

   Türkiye'de yalnızca bir tane bulunan ve uzaktan kumanda edilen dev vinç Swiss-jib Vizontele filminde bir ay süreyle kullanıldı. 

  İlk defa bir Türk filmi prodüksiyonunda, ülkemizde alanında tek olan Antalya Platoları'na ait makyaj, kostüm, dinlenme ve tuvalet kamyonlarından faydalanıldı.

Post Prodüksiyon (yapım sonrası) 15.09.2000 - 03.02.2001 

  Vizontele filminin kurgu aşaması filmin çekimlerinin tamamlandığı 8 Eylül tarihinden bir hafta sonra İstanbul'da başladı. Ödüllü kurgucu Mustafa Preşeva tarafından Böcek Yapım'ın AVID 9000 dijital kurgu setinde yapılan offline kurgu Ekim sonunda tamamlandı. 

 1 Kasım'da post prodüksiyon, negatif kesimi, ses dizaynı ve final miksajı ve film kopyalarının oluşturulması işlemleri için yönetmenler Yılmaz Erdoğan ve Ömer Faruk Sorak, kurgucu Mustafa Preşeva, yönetmen yardımcısı Ali Taner Baltacı ve ses Asistanı Neşe Akın'dan oluşan ekip Londra'ya gitti. 

  Filmin post prodüksiyonunu Avrupa'nın en büyük film ve post prodüksiyon laboratuvarlarından biri olan ve Soho Group bünyesinde faaliyet gösteren Soho Images üstlendi. Burada, sinema teknolojisinin en gelişmiş olanakları kullanılarak filmin görsel efektleri, renk düzeltmesi, negatif kesimi gerçekleştirildi. Türkiye'de bulunmayan laser printing yöntemiyle filmin pozitif master'ı oluşturuldu. Filmin gösterim kopyaları da yine aynı teknikle Soho Images tarafından İngiltere'de basıldı. 

  Filmin ses işlemleri ise yine Londra'da De Lane Lea Stüdyoları'nın geniş olanaklarıyla gerçekleştirildi. İngiltere'nin en köklü ses stüdyoları'ndan biri olan bu şirket, içinde Beatles grubunun albümleri ve pek çok Avrupa filmini de alan geniş bir portföye sahip.Vizontele Ekip Listesi

YazanYılmaz ERDOĞAN
Yönetmen

Yılmaz ERDOĞAN 
Ömer Faruk SORAK
YapımcıNecati AKPINAR
Görüntü YönetmeniÖmer Faruk SORAK
Sanat Yönetmeni 
Yaşar KARTOĞLU
Genel Koordinatör 
Serpil GÜLER
Teknik Yapım - Koordinasyon 
Hakan DOKURLAR 
Ender SEVİM
Kurgu
Mustafa PREŞEVA
Ses 
Alan O'DUFFY
Müzik

Kardeş Türküler
Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu

Kostüm
Ayçın TAR

Reji
1.Yönetmen YardımcısıAli Taner BALTACI
Yönetmen YardımcılarıSemra AVCI 
Asuman ÖZGÖNÜL
Simten AYDIN
Doğan Ümit KARACA

Prodüksiyon
Prodüksiyon AmiriHakan ÖZBEK
Prodüksiyon AsistanlarıNeslihan ATEŞ
Galip ÖZDER
Mehmet BORA
Konaklama KoordinasyonSeyfi İPEK

Kamera
Steadycam OperatörüDoğan HALİL
Kamera AsistanlarıAhmet KASAPOĞLU
Ulaş ZEYBEK
Olcay OĞUZ
B Kamera OperatörüDoğan HALİL
B Kamera AsistanlarıBurçin ANKARA
Levent BIYIKLIOĞLU

Ses Ekibi
Boom OperatörleriBarry DOYLE
Fatih SOPAK
Ses AsistanıNeşe AKIN

Flying Cam
Kamera OperatörüClément HINGRAI
PilotBruno ZEIGLER
AsistanOlivier VERDOOT

Sanat Grubu
Sanat Yönetmeni Asistanlarıİdil AYVALIKLIOĞLU
Ertan UCA
Süleyman BAŞOĞULLARI
Makyöz- KuaförSuzan KARDEŞ
Fatka KARDEŞ
Kostüm AsistanlarıDeniz GÖKTÜRK
Seyhan İNCEOĞLU
Set FotoğraflarıYücel TUNCA
StoryboardŞafak TAVKUL
Özel AksesuarTasarım Uygulamaİrfan SAYAR
Sadi TEKİN

Işık
Işık ŞefiAli Salim YAŞAR
Işık AsistanlarıGiray GERGİN
Murat MÜNÜKLÜ
Feramuz TUNA
Can SALACAN
Cengiz TOPTARA
Mehmet TUNA

Swiss Jib-Panther
OperatörErkan BÜLBÜL
AsistanOktay KOÇALAN

Set
Set AmiriMetin GÜGERCİN
Mehmet GÜGERCİN
Set AsistanlarıYusuf BODUROĞLU
İlhan DEMİR
Nuri KARAKÖSE
Ersin KORKUT
  
4690 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın