Adobe Premiere 2019
Avid Media Composer 8
Final Cut Pro X
Grass Valley Edius 9
After Effects 2019
Senaryo Yazmak İstiyorum Yardım!
Merhaba dostlar umarım iyisinizdir. Beni sorarsanız idare ediyorum. Bildiğiniz gibi bir proje başlattım, bu senaryosu olan arkadaşlarla film çekebilecek donanıma sahip insanları bir araya getirmekti. Buraya kadar herşey güzel. Gelgelelim bana gelen maillere, üç kişiden ikisi şunları soruyor:

1- Bir senaryom var çok güzel Türkiye'de hiç işlenmemiş bir konu. Çok ilginç kesin çok izlenecek ve beğenilecek.

Senaryom var dediği bir A4 kağıdına yazılmış bir iki satır ya var ya yok. Adam aslında kötü niyetli değil, buna senaryo diyor. Ciddiye alınmak istiyorsanız, senaryo, sinopsis, treatman nedir ne değildir bir fikir bulunca iş biter mi yoksa uçsuz bucaksız bir yola mı girersiniz bunları biraz düşünün bir de Dostoyevski, Çehov, Sait Faik, Haldun Taner, okumayan nolur hiç bir şey yazmasın. (en azından bana) 

2- Şimdi senaryo yazdık bunu satabilir miyiz? 

Yazarlığı, tüccarlıkla eşit tutan bu kafa hiç bir şey yazmasın. Hiç bir (gerçek) yazar satmak için yazmaz. Hepsinin yazması gerekir. Yoksa yaşayamazlar. Kendisini ifade etmesi gerekir. Antalacakları haykıracakları vardır. Bu bir yolculuktur. Yazmak çok ciddi mesai ve ciddiyet isteyen bir iştir. Bu kadar ciddiyetsiz olmayın. Ya hemen bu işlerden uzak durun ya da okumaya başlayın. Belkide sırf bu kafalardan dolayı ülkemiz sinemasında senaryo kısırlığı var.

3- Sen sat yarısı senin yarısı benim.

Ben tüccar değilim. Komisyoncu hiç değilim. Evet güzel bir senaryo gelirse bende çekerim. Hatta bu senaryoyu oturur geliştirir iyi bir iş çıkartmak için elimden geleni yaparım. Ama ben sizin komisyoncunuz olmam. 


Şimdilik gelen maillerden akılda kalanlar bunlar. Yaşanan bu sorunların temelinde okumayan ve  sonuca odaklı zihniyet var. Hadi hep Rus edebiyatçılardan örnek veriyorsun diyorlar gel bir köylü abimizden bahsedeyim. Rahmetli Ahmet Uluçay kısa filmlerini ve uzun metraj filmi ''Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak'ı bir film yapayımda parayı bulayım diyerek yapmış olabilir mi? Ben kendi ağzından söyleyeyim ''bu filmi yapmasam kafayı yerdim'' diyor. Yaptğınız işe saygı duymazsanız başkasınında saygı duymasını bekleyemezsiniz. Senarist olmak  için ne yapmalıyım diye soru geliyor. İlk diyeceğim senarist olma! Yazacağınız hikayenin ne olacağına daha yazmadan karar vermeyin. Bu bir roman olacak filmi çekilecek......... dur ya sen kendini hapsettin zaten artık yazamayacaksın ki.  Siz bir yazın o zaten yolunu bulur. Kendinize iyi bakın başka bir dert köşesinde görüşmek ümidiyle.

  
948 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın