Adobe Premiere 2022
Avid Media Composer 2022
Final Cut Pro X 2022
Grass Valley Edius 2022
After Effects 2022
Elveda Edius Seni Hep Çok Sevdim

   Yeni bir işe başladım. Bildiğiniz gibi ben Edius aşığı bir kurgucuyum. Pratik oluşu hızlı iş çıkarabilmesi, sürekli güncelleme, gibi yönleriyle yıllardır tüm işlerimde Edius kullanırım. İlk kullandığım Edius 4 Canopus firmasına aitti. Düşünün ta o zamanlar :) O yıllarda Livestream'den internet televizyonu hesabı açmıştım.İlk kez programa çift tıklayıp açtığımda, Can Tv Türkiye'nin ilk internet televizyonu yazıp küçük bir tanıtım hazırlamıştım. Onu hala saklarım. Hatta Edius' a gizliden gizliye bir şeyler hissetmeye bile başlamıştım. Galiba fazla benimsedim. Hatta bilgisayar kullanan herkesin çok kolay öğrenebileceği Edius eğitim kitabı bile yazdım. Her ne kadar bir yayın evi ile anlaşamamış ve yayınlayamamış olsam da çabam görülmeye değerdi. Edius ile süren bu düzeyli ilişkimiz Ağustos ayında bozuldu. Ortalama üç aydır Edius' u açmadım bile. Bunun nedeni yeni başladığım iş yerinde Adobe Premiere kullanılmasıydı. Küçük yaşlarda Premiere' de bir şeyler yapmıştım ama bana çok soğuk gelmişti bir türlü ısınamadım. Edius'un o sıcaklığı samimiyeti yoktu. Edius bizim gibiydi bariz sorunları vardı ama insan gibiydi, hata yapabilirdi. Zaten Edius kullanıcıları da onu hiç üzmez hatalarıyla severdi onu.

   Kurgu mantığı kafanızda oturmuş ise kullandığınız program çok da önemli değil. Premiere' de olsa Edius' da olsa Avid yada Final Cut' da olsa mantık hepsinde aynı. İstiyorsan eski film makaralarından makasla kes yapıştır. Bu tarz düşüncelerle kurgu setinin başına oturdum. Çok değil bir kaç gün içerisinde çözmüştüm ve Trt' ye yayın bandı gönderecek düzeye gelmiştim. Dediğim gibi her şey kurgu mantığıyla alakalı. Tarz oluşturabilmek en önemlisi. Onun için herkesin uzmanı olduğu bir montaj tarzı olmalı.

  Kim bilir belki bir gün bir yerlerde tekrar Edius' ile karşılarız. Eski günlerden konuşuruz. Bununla birlikte de hangi program daha iyi diye soran kafalardan uzaklaşmış olurum. İyisi kötüsü olmaz hepimiz aynı işi yapıyoruz. Arkadaşlar şimdilik setimin başına geçmeliyim. Yeni setim den bu kadar bahsedip bir foto yollamadan olmaz. Buyurun yeni setim :) ....herkese bol şans...

  
6088 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın