Adobe Premiere 2022
Avid Media Composer 2022
Final Cut Pro X 2022
Grass Valley Edius 2022
After Effects 2022
Radyo Televizyon Sinema Okumak!
   Çocukluğunuzda elinize annenizin tarağını alıp spiker taklitleri yaptınız. Babanızın paltosunu giyip kendinize bıyık çizerek ev halkına orta oyunu oynadınız. Günler böyle tüm güzelliğiyle geçerken büyüdünüz ilkokul, orta okul, lise bu dönemde şanslılarınız okulun tiyatro ekibinde yer aldı. Radyocu, televizyoncu abilerinize özendiniz. Ama işler pekte istediğiniz gibi olmadı siz hep bir adım dışarda kaldınız. Durum buysa okumaya devam :)

BİZİ BİZ YAPAN TERCİHLERİMİZDİR

  Üniversite tercihinizi yapma zamanı geldi. Şimdi işler biraz karışık acaba radyo sinema televizyon okursam iyi para kazanırmıyım ? gibi benzeri sorular aklınızı kurcalıyor. Aslında durum çok karışık değil. Öncelikle hayatta ne yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Radyo sinema televizyon sektörü alışık olduğunuz gibi bir memuriyet değil. Özel sektör ağırlıklı bir iş sahası. Yani bu şu anlama geliyor, kişisel donanımınız ne kadar fazlaysa ve torpiliniz varsa giremeyeceğiniz yayın kuruluşu yok.

RADYO SİNEMA TELEVZİYON BÖLÜMÜNDE KAMERA YOK!

  Amaç herhangi bir lisans diploması almaksa okunmamalı çok sıkar. Eğer hayaliniz ise şunu bilmeniz gerekiyor devlet, senarist kurgucu vs yetiştirmiyor. Sinema bir sanat dalıdır. Bir insanı devlet eliyle sanatçı yapmak tam bir saçmalıktır. Yani iletişim fakültelerinde sanatçı yetişmiyor. Düşünsenize Nazım Hikmet olma okulu :D dört yılda Nuri Bilge Ceylan olma fakültesi :D öyle bir şey yok. Olmak pişmek yalnız kişisel gelişimi tamamlayarak olur. Çünkü İletişim fakültesi hocalarımızın sektörle en ufak bir bağı yok ve uygulama alanları yok denecek kadar kısıtlı. Dört yıldır kamera görmedim diyen öğrenci var. Bu size şaka gelebilir ama tamamıyla gerçek. Radyo sinema televizyon bölümünün kamerası yok :D alın  size en büyük ironi. Tamam okulda birşey öğretmediler diyen öğrenci haksız değil. Hani kişisel çaba ? Hani dört yıl boyunca ciddi bir tek proje ? Hani kameran nerde ? para yok demeyin HD video kameralar yüz liraya bile satılıyor artık. 

DEVLET BİZE KAMERA VERSİN ! 

  Fakülteye girerken beklentiyi düşük tutun rahat edersiniz. Zorlu bir yola giriyorsunuz. Okulda yaptığınız, sadece cafede takılmak ve ders geçmek olmasın. Siz, özel bir bölümde okuyorsunuz biraz çaba gayret ve en önemlisi merak, unutmayın sizi bu alana çeken şey merakdı. Devlet bize kamera versin demeyide bırakın artık. İş başa düştü. Önünüzde dört yıl var. İnanın bu dört yılda iyi bir kameraman  iyi bir seslendirme sanatçısı, ışıkçı senarist vs. olunur. 

MEZUN OLDUM!

  Yine güzel ülkemin bir yerinde büyük hayallerle yola çıkan yeni mezun sinemacı postanede memur oldu. Bir diğeri polis karakolunda nöbet tutuyor. En şanslısı ise Konya Etli Ekmek Tv'de muhabir olmuş canlı yayında balık pazarındaki son durumu aktarıyor. 

  
8256 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın