Adobe Premiere 2020
Avid Media Composer 8
Final Cut Pro X
Grass Valley Edius 9
After Effects 2020
Canon-Nikon-Sony Tarafını Seç!

   Heyecanla yanıma gelip, abi bir senaryom var kısa film çekecem kamera alcam ama kafam karışık sence Canon mu Nikon mu daha iyi? Sorusundan bıkarak bunları karalıyorum. Markadan önce ne alacağımızı ve ne için alacağımızı bilmememiz gerekiyor.

   Öncelikle kullanacağımız kameranın enstantane diyafram gibi netlik ayarlarının manuel kontrol edilebilmesi çok önemli. Bunun dışında profesyonel ses için mikrofon girişi olmalı. İmkan varsa raw kayıt alan kamera almak hepsinden iyi olacaktır.

    Canon 5D, Sony A7SII kalitesine baktığınızda fiyatları gayet hesaplı. Sony Alpha serisinde düşük ışıkda çekim yapabilme özelliği çok iyi iş çıkartıyor. Genelde ışıklandırma maliyetli olduğı için senaryo yazıldıktan sonra gece sahneleri kaldırılır. Alacağınız kameranın lensi tabiki  değiştirilebilir olmalı.

  Ayrıca alan derinliği oluşturarak filmimizde esas nesneyi netleyip arka planı flu yaparak sinematik bir görüntü oluşturabiliriz.

   Alacağınız kamera yüksek çözünürlüklü olmalı. Mümkünse 4K (3840 × 2160) en kötü FULL HD (1920 x 1080) olmalıdır.

  Mikrofon girişi kesinlikle olmazsa olmazlardan. Kameraların kendi mikrofonları, (kamera ne kadar kalite olursa olsun) kalitesi düşük olur. Kameramıza boom mikrofon takmamız gerekir.

  Canon' da raw kayıt almak magic lattern ile mümkün. Yalnız bunun yasal olmadığını ve bir tür kameranızı hacklediğinizi, kimsenin sorumluluk kabül etmediğini unutmayın! Ayrıca raw kayıt yapacağınız için yüksek hızda kayıt yapan SD karta ihtiyacınız olacak. Aşağıda 5D Markiii ile raw kaydedilmiş bir video paylaşıyorum.


  Sony, slog2 ve slog3 adında iki alternatif kayıt biçimi sunarak filmmakerlara iki opsiyon verdi. Videolara bakıldığında gerçekten işe yaradığını görmek mümkün. Elbette bir raw değil ama kısa yada uzun metraj belgesel, video klip, tanıtım ve türevi bir çok işte farkını gösterecektir. Tabiki 5D mark iii ile raw kayıt almanın post porodüksiyon sürecini uzatacağını söylemeliyim. (çektiğiniz her bir video kare sayısı adedince raw fotoğraf olarak çıkartılır sonra tekrar videoya dönüştürülür) Günü birlik gerilla işlerde (festival-konser çekimleri) çalışmaz! Ama slog3 kullandığınızda post prodüksiyona herhangi bir ekstra yük binmez. Ayrıca 120 fps kayıt aldığını da görünce zaten eliniz A7sii'ye gidecektir. Aşağıdaki video A7sii ile çekildi karar sizin. Haa unutmadan Nikon konu dışı kaldı.

  
6062 kez okundu

Yorumlar

--     06/05/2013 09:07

ağzı olan konuşuyor işte. biz derste canon ile eğitim alıyoruz kalkıpta hocanın bize nikon u önermesi saçma olmaz mı ? :)
Sinan ADMIŞ