Seslendirme Ekibine Katıl
Sesine güveniyor, dublaj yapmak en azından fikir sahibi olmak istiyorsan.
Kurgu Özel Dersi
Özel kurgu dersiyle profesyonel kurgucu olabilirsiniz.
Bir Senaryom Var
Aklına güzel bir fikir geldi ve yazdın şimdi ne yapacaksınız?
Fatih Yıldız
Canon mu Nikon mu ?

   Heyecanla yanıma gelip, abi bir senaryom var kısa film çekecem kamera alcam ama kafam karışık sence Canon mu Nikon mu daha iyi? Sorusundan bıkarak bu makaleyi yazıyorum. Markadan önce ne alacağımızı ve ne için alacağımızı bilmememiz gerekiyor.

   Öncelikle kullanacağımız kameranın enstantane diyafram gibi netlik ayarlarının manuel kontrol edilebilmesi çok önemli. Bunun dışında profesyonel ses için mikrofon girişi olmalı. İmkan varsa handycam almak yerine dslr kamera almak daha iyi olacaktır.

    Canon 5D, kalitesine baktığınızda fiyatları gayet hesaplı. Canonun bu serilerinde düşük ışıkda çekim yapabilme özelliğide bizlerin çok işini görüyor. Genelde ışıklandırma maliyetli olduğı için senaryo yazıldıktan sonra gece sahneleri kaldırılır. Kameranızın lensi değiştirilebilir olursa düşük ışıklarda çekim yapılabilen lenslerle gece çekimi korkumuzda geçer.

  Ayrıca alan derinliği oluşturarak filmimizde esas oğlanı netleyip arka planı flu yaparak sinematik bir görüntü oluşturabiliriz.

   Alacağınız kamera yüksek çözünürlüklü olmalı. 4K (3840 × 2160) veya HD (1920 x 1080) olmalıdır.

  Mikrofon girişi kesinlikle olmazsa olmazlardan. Kameraların kendi mikrofonları, (kamera ne kadar kalite olursa olsun) kalitesi düşük olur. Kameramıza mikrofon takmamız gerekir. Mikrofonlar için daha fazla bilgi film ekipmanları menüsünden ses bölümüne bakınız.

    Fotoğrafda gördüğünüz Canon 5D üzerinde takılı olan mikrofon Rode VideoMic boom mikrofon kameranın lensine takılı olan aparat ise netleme bileziği çekim sırasında çok kolay netleme yapmanızı sağlar kameranın taklı olduğu aparat sayesinde dlsr kameramız bir omuz kamerasına dönüşüyor ve ergonomik bir yapıya kavuşuyor.

   Aşağıda izleyeceğiniz Canon 5D Mark IV ile çekilmiş bir kısa film. Netlemeye video renklerine doygunluğa keskinliğe dikkat edin. Ayrıca 4K kalitesinde izleyin.

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      4758 kez okundu

Yorumlar

--     06/05/2013 09:07

ağzı olan konuşuyor işte. biz derste canon ile eğitim alıyoruz kalkıpta hocanın bize nikon u önermesi saçma olmaz mı ? :)
Sinan ADMIŞ